IV Produkt anses av många som Nordens ledande tillverkare av energisnåla och miljöriktiga luftbehandlingsaggregat. Långsiktig samverkan med våra kunder och leverantörer är viktigt för oss. Vårt LCC(livscykelkostnad)-tänkande genomsyrar hela verksamheten från produktutveckling till försäljning. Vi har höga krav på finurlighet när vi utvecklar nya produkter och tillverkningssätt. Allt detta för att vi tillsammans skall kunna värna om miljön och jordens resurser.
Läs mer >>
2010 02 25 IV Produkts Luftbehandlingsaggregat Envistar Top 16 har nominerats till Stora Inneklimatpriset 2009
Stora Inneklimatpriset tilldelas företag eller organisation inom inneklimat, energi och vvs som till kommersiell användning utvecklat en betydelsefull produkt eller tjänst.
2010 02 11 Tidningen European Supply Management skriver om IV Produkt.
Artikel om IV Produkt i tidningen European Supply Chain Management
2010 01 21 Nu kan du ladda hem den nya produktkatalogen för Envistar
Ladda hem den nya produktkatalogen för Envistar. Klicka på länken så kommer du direkt till produktkatalogen.
Vårt produktvalsprogram IVP Designer har vi tagit fram för att underlätta ditt jobb så att du på ett enkelt sätt kan sätta ihop de olika delarna till ett luftbehandlingsaggregat.IVP Designer innehåller också enfristående LCC beräkning så att dukan räkna fram energikostnaden förditt befintliga luftbehandlingsaggregat.
Du kan på ett mycket enkelt sätt få fram el-schema innehållande funktionstext, flödesbild, materialspecifikation, kretsschema, etcSjälvklart kan du även kontakta våra säljare om du har frågor eller behöver hjälp.